Program
Wed, May 6 | |
---|---|
13:30-14:00 | Opening |
Austrian Numerical Analysis Day, 1st part | |
Special Session 1, chair: Thomas Apel | |
14:00-14:45 |
Dietrich Braess, Ruhr-University Bochum, Germany A two-energies principle and an a posteriori error bound for the biharmonic equation |
14:45-15:10 |
Wolfgang Krendl, JKU Linz, Austria A Decomposition Result for Biharmonic Problems and the Hellan-Herrmann-Johnson Method |
15:10-15:35 |
Katharina Rafetseder, JKU Linz, Austria A new mixed variational formulation for Kirchhoff-Love plates by interpolation |
15:35-16:00 | Coffee Break |
Special Session 2, chair: Dietrich Braess | |
16:00-16:45 |
Andrew Wathen, University of Oxford, UK Preconditioning for models of coupled magma/mantle dynamics |
16:50-17:35 |
Roland Herzog, TU Chemnitz, Germany Preconditioning Techniques for Nonlinear Optimal Control Problems |
17:40-18:05 |
Ilaria Perugia, TU Vienna, Austria A Plane Wave Virtual Element Method for the Helmholtz Problem |
18:05-18:30 |
Gernot Hendorfer, IMAS, Austria A brief general introduction into Market Research in practice |
Thu, May 7 | |
Special Session 3, chair: Andrew Wathen | |
09:00-09:45 |
Barbara Wohlmuth, TU Munich, Germany Walter + Uzawa = 10^{60/5 +1} |
09:45-10:10 |
Huidong Yang, RICAM Linz, Austria Robust Monolithic FSI Solvers |
10:10-10:35 |
Clemens Hofreither New Multigrid Smoothers for Isogeometric Analysis |
10:35-11:00 | Coffee Break |
Special Session 4, chair: Barbara Wohlmuth | |
11:00-11:45 |
Bert Jüttler, JKU Linz, Austria Isogeometric Analysis on Multi-Patch Domains |
11:45-12:10 |
Stefan Takacs, JKU Linz, Austria Inliers and outlieres - solving eigenvalue problems with isogeometric analysis |
12:10-12:35 |
Jarle Sogn, JKU Linz, Austria IGA for solving PDE-constrained optimization with limited observation |
12:35-13:40 | Lunch Break |
Austrian Numerical Analysis Day, 2nd part | |
ANADay Session 1, Finite and Boundary Element Methods, chair: W. Zulehner | |
13:40-14:00 |
Thomas Apel Finite element error estimates for Dirichlet control problems in convex and non-convex domains |
14:00-14:20 |
Alexander Haberl Adaptive BEM for optimal convergence of point errors |
14:20-14:40 |
Alexander Rieder Optimal additive Schwarz preconditioning for the hp-BEM: the hypersingular integral operator in 3D |
14:40-15:00 |
Lothar Banz Stabilized mixed hp-BEM for frictional contact problems in linear elasticity |
15:00-15:20 |
Jan Petsche Non-conforming hp-finite element discretizations of H^1, H(div) and H(curl) |
15:20-15:40 |
Ioannis Toulopoulos Isogeometric Analysis on non-matching interface subdivisions |
15:40-16:10 | Coffee Break |
ANADay Session 2, Scientific Computing / Splitting Methods, chair: W. Auzinger | |
16:10-16:30 |
Lukas Einkemmer A three-term splitting scheme for the Vlasov-Maxwell system |
16:30-16:50 |
Thomas Kassebacher Adaptive time-splitting methods for nonlinear Schrodinger equations in the semiclassical regime |
16:50-17:10 |
Harald Hofstätter On splitting methods for nonlinear parabolic evolution equations |
17:10-17:30 |
David Sattlegger Parallel algorithms for semiclassical quantum dynamics |
17:30-17:50 |
Gundolf Haase Massive parallelization of a virtual heart simulation |
19:00 | Conference Dinner at JKU mensa (sponsored by CST - Computer Simulation Technology) |
Fri, May 8 | |
ANADay Session 3, Scientific Computing / Inverse Methods, chair: R. Herzog | |
09:00-09:20 |
Pavlo Tkachenko Regularized ranking: generalization, improved rates and prospective applications |
09:20-09:40 |
Galyna Kriukova Regularized ranking: aggregation by linear functional strategy |
09:40-10:00 |
Peter Kandolf The Leja method in the context of exponential integrators |
10:00-10:20 |
Martina Prugger On the parallel implementation of numerical schemes for the hyperbolic Euler equations |
10:20-10:40 |
Manfred Liebmann A Massively Parallel Eigenvalue Solver for Small Matrices on Multicore and Manycore Architectures |
10:40-11:00 | Coffee Break |
ANADay Session 4, Methods and PDEs, chair: D. Praetorius | |
11:00-11:20 |
Christian Gerhards Spherical Multiscale Methods in Geosciences |
11:20-11:40 |
Marco Zank Analysis and numerics of a generalised Steklov eigenvalue problem |
11:40-12:00 |
Kirian Döpfner Efficient approximation-schemes for Schrödinger-type equations including turning points |
12:00-12:20 |
Sergio Rodrigues Internal exponential stabilization to a nonstationary solution for 1D Burgers equations |
12:20-13:20 | Lunch Break |
ANADay Session 5, Approximation Methods, chair: O. Steinbach | |
13:20-13:40 |
Christian Irrgeher Tractability of multivariate problems in Hermite spaces |
13:40-14:00 |
Markus Faustmann Existence of H-matrix approximants to the inverse of BEM matrices: the hyper-singular integral operator |
14:00-14:20 |
Gerharnd Unger Boundary element methods for Maxwell's eigenvalue problems |
14:20-14:40 |
Anna Zechner A Locking-free hybrid discontinuous Galerkin finite element method for Reissner-Mindlin plates |
14:40-15:00 | Coffee Break |
ANADay Session 6, Space-time methods, chair: A. Ostermann | |
15:00-15:20 |
Martin Neumüller On the parallel solution of space-time problems |
15:20-15:40 |
Elias Karabelas Space-Time Methods for Moving Domains in 4D |
15:40-16:00 |
Chistoph Lehrenfeld Space-time XFEM method for mass transport in two-phase flows |
16:00-16:20 |
Olaf Steinbach Adapative space-time finite element methods for parabolic initial boundary value problems |
16:20 | Closing |
Download the Book of Abstracts (PDF, 5.8MB).