Wed, May 6
13:30-14:00 Opening
Austrian Numerical Analysis Day, 1st part
Special Session 1, chair: Thomas Apel
14:00-14:45 Dietrich Braess, Ruhr-University Bochum, Germany
A two-energies principle and an a posteriori error bound for the biharmonic equation
14:45-15:10 Wolfgang Krendl, JKU Linz, Austria
A Decomposition Result for Biharmonic Problems and the Hellan-Herrmann-Johnson Method
15:10-15:35 Katharina Rafetseder, JKU Linz, Austria
A new mixed variational formulation for Kirchhoff-Love plates by interpolation
15:35-16:00 Coffee Break
Special Session 2, chair: Dietrich Braess
16:00-16:45 Andrew Wathen, University of Oxford, UK
Preconditioning for models of coupled magma/mantle dynamics
16:50-17:35 Roland Herzog, TU Chemnitz, Germany
Preconditioning Techniques for Nonlinear Optimal Control Problems
17:40-18:05 Ilaria Perugia, TU Vienna, Austria
A Plane Wave Virtual Element Method for the Helmholtz Problem
18:05-18:30 Gernot Hendorfer, IMAS, Austria
A brief general introduction into Market Research in practice
Thu, May 7
Special Session 3, chair: Andrew Wathen
09:00-09:45 Barbara Wohlmuth, TU Munich, Germany
Walter + Uzawa = 10^{60/5 +1}
09:45-10:10 Huidong Yang, RICAM Linz, Austria
Robust Monolithic FSI Solvers
10:10-10:35 Clemens Hofreither
New Multigrid Smoothers for Isogeometric Analysis
10:35-11:00 Coffee Break
Special Session 4, chair: Barbara Wohlmuth
11:00-11:45 Bert Jüttler, JKU Linz, Austria
Isogeometric Analysis on Multi-Patch Domains
11:45-12:10 Stefan Takacs, JKU Linz, Austria
Inliers and outlieres - solving eigenvalue problems with isogeometric analysis
12:10-12:35 Jarle Sogn, JKU Linz, Austria
IGA for solving PDE-constrained optimization with limited observation
12:35-13:40 Lunch Break
Austrian Numerical Analysis Day, 2nd part
ANADay Session 1, Finite and Boundary Element Methods, chair: W. Zulehner
13:40-14:00 Thomas Apel
Finite element error estimates for Dirichlet control problems in convex and non-convex domains
14:00-14:20 Alexander Haberl
Adaptive BEM for optimal convergence of point errors
14:20-14:40 Alexander Rieder
Optimal additive Schwarz preconditioning for the hp-BEM: the hypersingular integral operator in 3D
14:40-15:00 Lothar Banz
Stabilized mixed hp-BEM for frictional contact problems in linear elasticity
15:00-15:20 Jan Petsche
Non-conforming hp-finite element discretizations of H^1, H(div) and H(curl)
15:20-15:40 Ioannis Toulopoulos
Isogeometric Analysis on non-matching interface subdivisions
15:40-16:10 Coffee Break
ANADay Session 2, Scientific Computing / Splitting Methods, chair: W. Auzinger
16:10-16:30 Lukas Einkemmer
A three-term splitting scheme for the Vlasov-Maxwell system
16:30-16:50 Thomas Kassebacher
Adaptive time-splitting methods for nonlinear Schrodinger equations in the semiclassical regime
16:50-17:10 Harald Hofstätter
On splitting methods for nonlinear parabolic evolution equations
17:10-17:30 David Sattlegger
Parallel algorithms for semiclassical quantum dynamics
17:30-17:50 Gundolf Haase
Massive parallelization of a virtual heart simulation
19:00 Conference Dinner at JKU mensa (sponsored by CST - Computer Simulation Technology)
Fri, May 8
ANADay Session 3, Scientific Computing / Inverse Methods, chair: R. Herzog
09:00-09:20 Pavlo Tkachenko
Regularized ranking: generalization, improved rates and prospective applications
09:20-09:40 Galyna Kriukova
Regularized ranking: aggregation by linear functional strategy
09:40-10:00 Peter Kandolf
The Leja method in the context of exponential integrators
10:00-10:20 Martina Prugger
On the parallel implementation of numerical schemes for the hyperbolic Euler equations
10:20-10:40 Manfred Liebmann
A Massively Parallel Eigenvalue Solver for Small Matrices on Multicore and Manycore Architectures
10:40-11:00 Coffee Break
ANADay Session 4, Methods and PDEs, chair: D. Praetorius
11:00-11:20 Christian Gerhards
Spherical Multiscale Methods in Geosciences
11:20-11:40 Marco Zank
Analysis and numerics of a generalised Steklov eigenvalue problem
11:40-12:00 Kirian Döpfner
Efficient approximation-schemes for Schrödinger-type equations including turning points
12:00-12:20 Sergio Rodrigues
Internal exponential stabilization to a nonstationary solution for 1D Burgers equations
12:20-13:20 Lunch Break
ANADay Session 5, Approximation Methods, chair: O. Steinbach
13:20-13:40 Christian Irrgeher
Tractability of multivariate problems in Hermite spaces
13:40-14:00 Markus Faustmann
Existence of H-matrix approximants to the inverse of BEM matrices: the hyper-singular integral operator
14:00-14:20 Gerharnd Unger
Boundary element methods for Maxwell's eigenvalue problems
14:20-14:40 Anna Zechner
A Locking-free hybrid discontinuous Galerkin finite element method for Reissner-Mindlin plates
14:40-15:00 Coffee Break
ANADay Session 6, Space-time methods, chair: A. Ostermann
15:00-15:20 Martin Neumüller
On the parallel solution of space-time problems
15:20-15:40 Elias Karabelas
Space-Time Methods for Moving Domains in 4D
15:40-16:00 Chistoph Lehrenfeld
Space-time XFEM method for mass transport in two-phase flows
16:00-16:20 Olaf Steinbach
Adapative space-time finite element methods for parabolic initial boundary value problems
16:20 Closing

Download the Book of Abstracts (PDF, 5.8MB).